Наявність другого і навіть третього диплома про вищу освіту нині не стільки віяння моди, скільки вимога мінливого світового ринку праці. Процеси глобалізації та інтернаціоналізації економіки поглибилися і розширилися до такого ступеня, що перша вища освіта вже не дозволяє його носію працювати ефективно. Та й темпи оновлень знань настільки високі, що до моменту закінчення ВНЗ випускник володіє багато в чому застарілим матеріалом. Отримання професійних знань поступово переходить у режим «довічного» навчання.
Але людині, що зважилася поглибити свою кваліфікацію або взагалі перекваліфікуватися, потрібно чітко з’ясувати, де доведеться застосовувати нові знання. Тому потрібно дуже усвідомлено підходити не тільки до вибору спеціальності та навчального закладу, але і способу здобуття другої вищої освіти. Адже сам цей процес аж ніяк не дешева річ.
Один із найбільш доступних способів – вступити на факультет післядипломної освіти. Термін отримання другого диплома – 2,5 року в середньому (залежно від обраної спеціальності). За рік навчання доведеться заплатити в півтора рази дорожче, ніж зазвичай. При цьому ви в повному обсязі отримаєте тільки той матеріал, який необхідний для освоєння обраної спеціальності.
Також можна вступити до магістратури за обраною спеціальністю. Проте тут слід врахувати, що залежно від ВНЗ прийом до магістратури проводиться на підставі диплома – або бакалавра, або спеціаліста. Термін отримання диплома магістра – півтора року. Вартість року навчання – як за здобуття першої вищої освіти на платному відділенні. Також приготуйтеся до того, що деякі курси магістратури пов'язані з курсами, прочитаними для бакалаврів, тому прогалини у знаннях доведеться заповнити самостійно. А тут уже все залежить виключно від вашої старанності у підкоренні ще однієї висоти.
Звісно, можна здобувати другу вищу освіту паралельно зі студентами старших курсів. Але – виключно на контрактній основі. У деяких ВНЗ для здобуття диплома про другу вищу освіту достатньо пройти тестування або спеціальне професійне випробування, доскласти академічну різницю і почати навчання з третього курсу. При цьому вчитися можна за будь-якою зручною формою: заочно, відвідуючи ВНЗ три-чотири рази на місяць, очно-заочно – у будні та вихідні, а також на стаціонарі, коли заняття проводяться у будні або в неділю з ранку до вечора. Іноді практикується екстернатна форма за індивідуальним навчальним планом.
Найчастіше по другу вищу освіту з популярних економічних і правових спеціальностей приходять дипломовані інженери, військовослужбовці, педагоги і юристи, які хочуть або розширити коло своєї професійної діяльності, або ризикнути розкритися на зовсім новому терені.