Як стати фрілансером? Керівництво для успішного старту

Фріланс є реальним виходом для багатьох студентів, які мають намір старанно навчатися й при цьому заробляти гроші. Ми розповімо про те, з чого починати, якщо ви вирішили обрати цей вид діяльності.

Фрілансер – фахівець, який практикує приватно. Як правило, це працівник творчої або IT-сфери: дизайнер, програміст, копірайтер, журналіст, блогер, письменник тощо.

Шість кроків, які допоможуть вам почати заробляти на фрілансі.

1. Заводимо пошту та ICQ

«Джентльменський набір» фрілансера – швидкий Інтернет (бажано виділена лінія), ноутбук або комп'ютер, електронна пошта, ICQ, мобільний телефон, Skype для спілкування з клієнтами та отримання завдань, пластикова карта або електронні гаманці для отримання оплати. Все це потрібно завести.

2. Вибираємо послуги, які будемо надавати

Визначтеся, які послуги ви будете пропонувати. Кращий варіант – обирати професію, яка вам цікава: щоб стати успішним фрілансером, потрібно любити свою справу. В каталогах професій фрілансерів можна подивитися, які фахівці затребувані в Інтернеті.

Не турбуйтеся, якщо у вас поки немає потрібної освіти, – у багатьох фрілансерів її також немає. У фрілансі вам доведеться опановувати нові знання. Сотні сайтів і форумів допоможуть швидко оволодіти основами будь-якої справи, а в процесі зростання числа клієнтів і заробітків ви зможете дозволити собі професійні курси та семінари.

Навчитися професії можна через Інтернет – сьогодні безліч компаній проводять навчальні вебінари через Мережу. Ви дивитеся відео, робите й відправляєте через електронну пошту домашні завдання, а в кінці навчання навіть можете захистити диплом і отримати сертифікат або документ про закінчення курсу.

3. Визначаємо ціни й свої переваги

Подумайте, чому клієнти повинні працювати саме з вами? Новачки залучають замовників за допомогою низьких цін, але зазвичай не дають жодних гарантій. Досвідчені фрілансери беруть більше грошей, тому що можуть показати велике портфоліо, позитивні відгуки та рекомендації клієнтів.

Потрібно ходити на біржі фріланса й дивитися, скільки просять за пропоновані вами послуги різні за рівнем виконавці. Оцініть свій рівень і призначте відповідну ціну на послуги. Подумайте, які у вас є сильні сторони, і зробіть акцент на них, спілкуючись із клієнтом. Наприклад, ви завжди пунктуальні й виконуєте роботу в строк – це дуже велика перевага, тому що складно знайти виконавця, який ніколи не порушує терміни.

4. Створюємо портфоліо

Портфоліо – це список ваших робіт, за якими потенційний клієнт приймає рішення про співпрацю. Тому наявність портфоліо – обов'язкова!

Що робити, коли досвіду роботи немає і показати клієнтам нічого? Або працювати безкоштовно (за умови, що роботу для клієнта ви додаєте в портфоліо), або за дуже низьку платню. Як правило, якщо працівник не просить багато, перші клієнти знаходяться швидко. А далі в процесі наповнення портфоліо й зростання професіоналізму можна підвищувати гонорари.

5. Шукаємо перші замовлення

Найпростіше – знайти перші замовлення через знайомих. Розкажіть друзям, чим ви почали займатися, і попросіть їх звести вас з людьми, яким будуть цікаві ваші послуги. Якщо таких знайомих немає, то перші замовлення можна отримати на біржах для фрілансерів. Реєструйтеся на всіх біржах та залишайте там свої контакти. Максимально докладно описуйте ваші послуги, переваги, сильні сторони й здібності, заповнюйте профіль як мінімум 10-15 проектами. Якщо є можливість, придбайте акаунти PRO – вони надають більше шансів отримати проекти на біржах: фрілансери з платними акаунтами знаходяться вище в каталозі виконавців і користуються більшою довірою з боку роботодавців.

Відвідайте форуми, де спілкуються представники вашої спеціальності, і попросіть досвідчених колег взяти вас в свою команду, нехай навіть на скромну платню. Головне – швидше отримати клієнтів і почати заробляти, а ціни завжди можна підняти, коли зросте досвід і кількість клієнтів.

Багато з фрілансерів розглядають біржі та сервіси віддаленої роботи як основні джерела замовлень. Це не зовсім правильний шлях, оскільки, коли ви «розкручуєтеся» виключно на біржах віддаленої роботи, ви стикаєтеся з цілим рядом труднощів, при цьому великі й цікаві замовлення можуть пройти повз вас.

6. Піднімаємося до вершин!

Не всім хочеться все життя писати тексти або створювати дизайни. Багато людей бажають збудувати кар'єру. У фрілансі це теж можливо. Наприклад, один із шляхів розвитку – створити свою команду для виконання великих проектів, а потім відкрити фірму.

Зазвичай перший рік – найскладніший. Важко працювати вдома, самостійно визначати робочий графік, шукати клієнтів. Будуть виникати складнощі – але без паніки, це нормально!

Зосередтесь на пошуку постійних клієнтів – це найцінніші замовники. Вони забезпечать вам завантаження й стабільний приплив грошей. Не бійтеся починати зі скромних гонорарів: якщо замовник побачить, що ви – гарний працівник, можна буде обговорити підвищення ставки.

Тренуйте переговорні навички. У Мережі є багато відео й книг на цю тему.

Не переживайте, якщо клієнти відмовляються з вами працювати. Абсолютно нормально, коли з 20-30 потенційних клієнтів тільки 1-2 доходять до реального замовлення. У професійних фрілансерів такі ж показники.

Навчіться планувати свій час і обов'язково виділяйте годину-другу на відпочинок.

Якщо ви протримаєтеся й зумієте знайти постійних клієнтів, то дізнаєтеся, наскільки комфортно працювати фрілансером!

І не забудьте приділяти час навчанню в кращих вузах України з нашого рейтингу «Компас»!

За матеріалами сайту kadrof.ru

Я особисто вважаю, що варто спробувати себе в такому. Це набагато краще, нiж бути кур'эром або працювати в макдоналсi. Мiзки працюють.