У Києві триває VIII сезон лекцій проекту FormulaS, створеного Групою СКМ у рамках програми «Сучасна освіта». Директор із персоналу та соціальної політики компанії «Метінвест» Наталія Стрєлкова розповіла про те, як видатна кар'єра може будуватися без видатних зв'язків, і чому сім'я зовсім не перешкода для цього.
Від Москви до Донецька – 1028 кілометрів, два державних кордона й півтори години в повітрі. Від Москви до Донецька – успішний кар'єрний шлях: від юнацької мрії стати психоаналітиком до посади директора з персоналу найбільшої й найуспішнішої металургійної компанії України «Метінвест».
«Уроки одного успіху» – так Наталія Стрєлкова назвала свій майстер-клас, що зібрав київських студентів у стінах Національного економічного університету ім. В. Гетьмана. Для осіннього сезону FormulaS ця зустріч стала третьою.
«Коли я тільки починала замислюватися про свою кар'єру, мені дуже не вистачало того фахівця, того успішного топ-менеджера, з яким можна поговорити, у якого можна дізнатися секрети успіху, – зізналася Наталія Стрєлкова. – Я прийшла на майстер-клас з метою розповісти студентам, що варто робити, а чого, навпаки, не робити, щоб побудувати хорошу кар'єру ».
Історія Наталії Стрєлкової виявилася не тільки пізнавальною, але й захоплюючою!
А почалося все з того, що майбутній директор із персоналу та соціальної політики «Метінвесту» захотіла стати... психоаналітиком. За першою освітою Стрєлкова – фізик-ядерник, але часи, коли вона залишила аудиторії Московського інженерно-фізичного інституту, були лихими – «дев'яності», – і фізиків не цінували.
Заробити на життя психоаналізом, за визнанням лектора, тоді було майже неможливо. Однак мрія є мрія: Стрєлкова вступила до факультету психології МДУ, паралельно працювала на різних, часом досить цікавих роботах, а після закінчення навчання стала співробітницею московського рекрутингового агентства.
З нього й розпочався кар'єрний шлях Наталії Стрєлкової.
«Потрапити в поле зору професійних рекрутерів – запорука того, що рано чи пізно вас можуть запросити в успішну західну (а на сьогоднішній день – і в вітчизняну) компанію, – впевнена Наталія Стрєлкова. – Зробити кар'єру по знайомству неможливо. І не треба вірити тому, хто говорить, що працюють тільки зв'язки».
Комусь зв'язки, можливо, й допоможуть на початковому етапі, відразу після університету. Але шанс на успіх тут не вище, ніж у випадку, якщо вчорашній студент розішле резюме й відвідає кілька співбесід: рано чи пізно, завдяки професійній роботі, він стане помітним співробітником для великої корпорації. За словами Стрєлкової, потрібно піклуватися про професійну історію: вона повинна бути зрозуміла й рекрутерам, і потенційним роботодавцям. Не можна просто «десь щось робити».
Саме з рекрутингового агентства гість FormulaS потрапила до великої російської бізнес-групи компаній «ЕСН», яку залишала вже директором із персоналу. Потім був ЮКОС, далі – російський телекомунікаційний гігант «МТС», де, як і в ЮКОСі, Стрєлкова стала відповідальною за кадрову політику й управління персоналом. А в 2010-му її запросили в «Метінвест».
До речі, запросили вже вдруге. Вперше на російського фахівця з управління персоналом український металургійний холдинг звернув увагу ще в 2007 році – але тоді Стрєлкова не ризикнула погодитися. Як з'ясувалося, даремно!
Наталія Стрєлкова зізнається, що на її рішення вплинуло навчання в Швейцарії – там лектор отримала ступінь МВА в бізнес-школі IMD. Сучасний світ постійно розвивається, глобалізація стає повсюдною: «"Локальна" кар'єра в одній країні більше не цінується», – впевнена Наталія Стрєлкова. Так, скажімо, її швейцарські однокурсники – менеджери великих західних корпорацій – до моменту отримання ступеня МВА встигли попрацювати й в Китаї, й в Індії, й в США. І зовсім не збиралися на цьому припиняти свою велику бізнес- подорож.
«Роблячи кар'єру, ви весь час чимось жертвуєте й робите вибір», – попередила Стрєлкова.
Утім, іноді ці жертви є абсолютно непотрібними: «Існує думка, що діти – це потім, спочатку гроші й хороша робота». Проте головний HR-фахівець «Метінвесту» переконалася на власному досвіді: все навпаки! Якщо людина володіє хорошими організаторськими здібностями, якщо їй хочеться розвиватися й домагатися чогось нового в житті, то народження дитини може стати додатковим стимулом.
У Стрєлкової двоє синів. Із їх появою народилася нова мрія: коли набридне працювати в великому бізнесі – стати дитячим психологом. А що ще рухає кар'єру, як не мрія?.. «Наш успіх залежить від того, яким було наше дитинство», – запевняє лектор.
Крім мрії, також важливі вміння діяти й досягати бажаного. «Потрібно бути готовими до конкурентного середовища. Потрібно вчитися показувати керівникові свої результати. Найчастіше багато соромляться. Соромляться піти, соромляться сказати, гадають, що їх і так цінують, навіть якщо вони мовчать», – попереджає директор із персоналу та соціальної політики «Метінвесту».
Мріяти, ризикувати й добиватися – чим не формула майбутнього успіху?
Мрійте й досягайте, почавши свій кар'єрний шлях з вибору кращого українського вузу з рейтингу «Компас»!