Агроном із майбутнього

У Києві стартував VIII сезон лекцій проекту FormulaS, створеного Групою СКМ у рамках програми «Сучасна освіта». Генеральний директор HarvEast Holding Саймон Чернявський розповів про те, як за 2 роки з радянського колгоспу можна зробити сучасне виробництво, і чому саме агроном є в Україні однією з найбільш перспективних і затребуваних професій.

На початку минулого століття стіни будівлі Центральної Ради не раз ставали свідками палких дебатів навколо аграрного питання. Нині тут розмістився Будинок учителя, і 31 жовтня у цих же стінах зібралися студенти найбільших київських ВНЗ на майстер-клас генерального директора HarvEast Holding.

«Реформування українського агросектора: виклик сучасному менеджменту» – саме так звучала тема першої лекції осіннього сезону FormulaS. HarvEast Holding – одна із наймолодших компаній, що входять до СКМ. Вона з'явилася лише 2 роки тому: після купівлі «Метінвестом» ММК імені Ілліча «у спадок» від радянського промислового гіганта Група отримала й величезні колгоспні поля. У епосі того самого соціалізму колгоспи, треба зауважити, і перебували: «За останні два роки ми фактично пройшли шлях в 30 років. У 2011-му там був ще 1983-й», – зізнався Чернявський.

Зараз HarvEast – це 197 000 гектарів орних земель у Донецькій області та в Криму, 17 500 голів великої рогатої худоби, це 8-ме місце серед всіх українських агрохолдингів і 3-тє місце з виробництва молока. Адже сільське господарство є одним з основних системоутворюючих напрямків української економіки (10,4% ВВП, більше тільки у сфери обслуговування та промисловості).

Колишня «всесоюзна житниця» залишається одним із найбільших світових експортерів пшениці, стабільно входячи в «десятку». Домогтися таких значних результатів за такий короткий період часу, за словами Саймона Чернявського, допомогли впровадження сучасних технологій і методів управління, закупівля нового обладнання та постійне навчання персоналу. Але головне – мотивація та спільні цінності.

«Мотиваційна система у нас знаходиться на чолі всього», – каже Чернявський. І продовжує: «Наша місія – лідирувати у виробництві сільгосппродукції в Україні завдяки досвіду та інновацій, працюючи в єдиній команді і керуючись принципами прозорості та відповідальності перед співробітниками і суспільством».

Єдині цінності – єдині для всіх: і для менеджменту, і для простих доярок і трактористів. Для співробітників холдингу на всіх рівнях постійно проводяться тренінги та навчальні семінари, курси перепідготовки.

       

Торік тільки на освітні програми холдинг витратив 4 млн грн. Але, за словами гендиректора, цього мало, і витрати будуть збільшуватися. З робітниками, до речі, наразі досить складно, визнає Чернявський. Радянська система колгоспів, що вимагала виключно виконання плану, абсолютно не передбачала особистої мотивації людини. За минулі 20 років мало що змінилося. Більше того, з села практично пішла молодь, надавши перевагу більш прибутковій роботі в містах перед низькооплачуваною працею на землі. А пересісти зі старенького трактора на сучасний з комп'ютером для немолодого трудяги – непросто! Йому невтямки, навіщо цей іноземець у наш колгосп приїхав, навіщо порушив наш спокій...

«У селі питання кадрів стоїть дуже жорстко, – продовжує гендиректор HarvEast Holding. – Знайти хороших технологів і агрономів, при цьому з досвідом роботи з сучасними технологіями – складно. Ми їх, звичайно, знаходимо, але це дуже дорого. Ціна на іноземних фахівців сильно завищена».

Здавалося б, чудова нагода навчити власних фахівців! Так, процес іде, але, за словами Чернявського, дуже повільно. Втім, голову агрохолдингу приємно вразило, що серед студентів, які прийшли на майстер-клас, виявилося достатньо тих, хто хоче пов'язати своє життя з сільським господарством. Буквально – ліс рук, коли він поцікавився у залу, хто тут планує піти «в село».

«Ваша затребуваність буде тільки збільшуватися. Але вам потрібно дуже багато часу проводити в селах і в полях – у бруді, у холоді. Сидіти в офісі – це добре і потрібно, але сільському господарству необхідні люди, які розбираються в техніці», – попередив Чернявський, навіть назвавши себе з посмішкою «британським колгоспником». Утім, живе він у країнах СНД вже майже 20 років і розмовляє прекрасною російською. 

Тим більше, що сучасні технології – річ для HarvEast Holding принципова.

Лектор докладно розповів про те, які саме інновації впроваджуються на ввірених йому виробництвах. Тут і трактори з GPS-навігаторами, і спеціальні програми, які створюють електронні карти полів, і хімічний аналіз грунтів, завдяки якому можна дізнатися, яку культуру де краще посадити і які добрива використовувати. Для України, за влучним зауваженням Саймона Чернявського, «це космос», а от, скажімо, у США – вже норма. Але нічого – років через 20 і у нас стане нормою.

Впровадження інновацій допомагає, з одного боку, підвищити ефективність виробництва, з другого – знизити ризики і витрати. Адже завдяки новітнім програмам можна, скажімо, вести облік кількості використовуваних паливно-мастильних матеріалів, а значить – перемогти ще один важкий спадок радянського колгоспу – повальне розкрадання... Тільки два роки попрацювали, і вже знизили витрати на ПММ на 30%, говорить Чернявський.

Максимальна прозорість і суворий контроль – іще один секрет успіху HarvEast Holding. Утім, за словами Чернявського, це принципи всієї Групи СКМ.

«Але найголовніше в сільському господарстві – це те, що потрібно працювати. Треба працювати і працювати! Без роботи у нас нічого не вийде», – із посмішкою зазначив гість проекту FormulaS. Тим більше, що потенціалу в українського сільського господарства – предостатньо. Нові професійні кадри потрібні!

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.
Будинок Вчителя підходить для таких заходів. Дуже камерно вийшло.