
Цього року Україна відзначає День Перемоги з новим символом — червоним маком...
Червоний мак традиційно символізує для Європи пам'ять про героїв, загиблих у боях ХХ ст.
Ця історія почалася в 1915 році, під час Першої світової війни, коли канадський військовий лікар Джон Маккрей написав вірш «В полях Фландрії», щоб вшанувати пам'ять свого друга, який загинув від поранення осколком у битві при Іпрі.
In Flanders Fields
In Flanders fields the poppies blow
Between the crosses, row on row,
That mark our place; and in the sky
The larks, still bravely singing, fly
Scarce heard amid the guns below.
We are the Dead. Short days ago
We lived, felt dawn, saw sunset glow,
Loved and were loved, and now we lie
In Flanders fields.
Take up our quarrel with the foe:
To you from failing hands we throw
The torch; be yours to hold it high.
If ye break faith with us who die
We shall not sleep, though poppies grow
In Flanders fields.
В полях Фландрії
В полях фландрійських мак зацвів,
Де повно — ряд-у-ряд хрестів,
Це знак: ми тут; а в небесах
Бравує жайвір — крапка-птах.
Гармати стогнуть, рветься спів.
Ми вмерли. Тому кілька днів
Ми зір чекали, сонця, снів,
Любов пили. Тепер наш прах
В полях фландрійських.
Мирімось, досить ворогів.
Із кволих рук ти підхопив
Наш світоч. Вознеси в руках.
Але не зрадь, бо вмерлих прах
Не спить. То ж знову мак зацвів
В полях фландрійських.
(Переклад з англійської — Оксана Соколик)
Джон Маккрей загинув у 1918 році і був похований у Франції. Його канадський будинок зараз перетворено на музей. Поряд розміщена плита з вигравіруваним віршем.
«В полях Фландрії» став широко відомим, і вже в 1915 році американський професор Мойна Міхаель запропонувала носити на грудях червоний мак як символ пам'яті про загиблих. Пізніше червоні маки стали виготовляти в Європі (спочатку у Франції, а потім і у Великобританії), а гроші від продажу штучних квітів віддавати на благодійність: ветеранам, сиротам, сім'ям військових. Сьогодні це стало загальноєвропейської традицією.
Ідея застосувати червоний мак в якості нового для України символу Дня Перемоги належить Українському інституту національної пам'яті та Національній телекомпанії України. Графічний дизайн розробив харків'янин Сергій Мішакин. Зображення повинно викликати асоціації не тільки з квіткою, але і з кривавою раною від кулі. Це символ поваги до тих, хто переміг нацизм, скорботи й пам'яті про загиблих.
Червоний мак — не лише європейський, але й український символ, адже в нас здавна кажуть: маки цвітуть там, де була пролита козацька кров.
Разом із Європою і всім світом Україна почне офіційно відзначати День Перемоги 8 травня — в день, коли нацистською Німеччиною була підписана капітуляція. Відбудеться символічна подія «Перша хвилина миру». Вперше Україна почне відзначати Перемогу разом із європейськими країнами-учасницями антигітлерівської коаліції.
А 9 Травня пам'ять десятків мільйонів людей, загиблих у Другій світовій війні, вшанують у Парку Вічної слави та на Софійській площі.