«Україна вступає в еру дистанційної освіти – і в школі, і в університетах»

Починаючи з 2018 року, школярі старших класів здобуватимуть профільну освіту, розповідає заступник міністра освіти і науки Борис Жебрівський.

 

Діти п’ятого класу, які підуть 1 вересня в школу, – це діти, які починають навчатися за новими стандартами. Вони провчаться до дев’ятого класу і, по суті, завершать базову освіту. Програма з усіх предметів буде вичитана. Як у всій Європі. Після – починається профільна школа. У 2018 році нинішні п’ятикласники закінчать цикл, і для тих, хто піде в десятий клас, буде вже нова профільна школа. Два роки тому все визначили, уряд затвердив стандарти, були громадські обговорення.

Профільне навчання – це не просто профорієнтація на якусь професію. Це коли дитина в десятому класі має можливість визначитись з тим напрямом, який вона обрала у житті. Тобто дитина, наприклад, точно знає, що вона – гуманітарій, і тому обирає напрям, де обов’язковими будуть предмети гуманітарного циклу. А інші 50% предметів вона обирає сама, обирає те, що хоче. При чому, незважаючи на обраний гуманітарний профіль, вона самостійно може обирати фізику або математику. Сама собі формує програму.

Так звану варіативну частину, коли можна обирати предмети, в сучасній школі обирає школа. А в тій, що буде, – обиратиме учень. Люди ніяк не можуть зрозуміти, що істинна профільна школа майбутнього – це школа, де учень сам обирає половину предметів з навчального плану. От я знав, що мені не знадобиться математика і фізика, я був чистим гуманітарієм, але треба було вчити для оцінки. Коли я брав участь у громадських діалогах в Житомирі, Славутичі та в Острозькій академії, школярі нам розповідали, як вони до другої ночі вчать всі предмети. А коли я їм сказав, що у 2018 році можна буде обирати предмети, вони відповіли: «Ой, ми знову хочемо в школу».

Старшокласники давно за це проголосували. 20 років тому ми в Києві створили школу екстернів. Це школа індивідуального навчання, куди приходять діти і відвідують ті уроки, які хочуть, ходять на ті консультації, які їм потрібні. Вони вже визначилися і обирають те, що їм подобається. І от десь років десять тому директор цієї школи прийшов до мене і сказав: «До нас десятками стали записуватись діти одинадцятих класів». Чому? Бо школа ж з першого класу. А дуже просто. Вони переходили до школи екстернів для того, щоб зосередити свою увагу на тих трьох-чотирьох предметах, які потрібні їм для вступу.

Ми залишили універсальний напрямок. Ми дали можливість або в одній школі навчатись одразу на двох профілях, або в сусідній, або в базовій, або в ресурсному центрі. Можна навчатись екстерном, дистанційно. Можна жити в селі і навчатись в київській школі. В 2018 році в кожній школі буде швидкісний інтернет, в кожному будинку – інтернет. Ми вступаємо в еру дистанційної освіти – і в школі, і в університетах. Ми впевнені в тому, що цей перехід на нову профільну школу буде успішним, тому що нові технології дають можливості поєднати різні напрямки. І гуманітарій зможе паралельно займатися фізикою – це не проблема. Це не те, що сьогодні, якщо тебе загнали в медичний ліцей, можливості переключитися на гуманітарний напрямок уже немає.

Навчання може бути також на базі профтехучилищ. І головне: більшість на виході зможуть отримати спеціальність одразу із атестатом. Автослюсар. Оператор комп’ютерного набору. Екскурсовод. 79-й ліцей разом із Київським національним університетом імені Тараса Шевченка будуть готувати IT-спеціалістів. У нас навіть бджолярів одна школа готує – вулики там є, все як має бути.

Досвід дистанційного навчання у нас вже є. В Києві є школа «Надія» – для дітей з комплексними психолого-фізіологічними порушеннями. Діти, інваліди-колясочники, приїжджають раз на місяць. А так вони сидять вдома. У них комп’ютер, у школі комп’ютер – іде спілкування. Діє така школа в Алчевську. Плюс, як приклад, наша Міжнародна українська школа при Міністерстві освіти, де навчаються екстерном діти 60 країн світу. Теж – дистанційне навчання. Тільки екзамени вони коли здають, приїжджають або сюди, або виїжджають у Португалію, Іспанію, Грецію чи Францію. А вона єдина дає можливість отримувати середню освіту та український атестат для українців в будь-якій країні.

В Америці навчання екстерном стає більш популярним. Там вже десятки тисяч дітей вчаться, по суті, вдома.

 

За матеріалом у «Главком»

 

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.
Тобто діти у 9му класі вже мають обрати майбутню професію і готуватися до неї? Я і в 12му не знала ким хочу бути. Батьки вирішували за мене.