Кухарі та сантехніки зникнуть?

Щороку тисячі випускників шкіл постають перед складним вибором своєї майбутньої професії. Не всім одразу вдається усвідомити важливість і серйозність цього рішення... Про основні тенденції вступної кампанії-2014 ромірковує видання «Педагогічна преса».

В Україні налічується майже 600 спеціальностей і понад 1000 вузів, та попри всю цю різноманітність, випускники рік у рік обирають лише найпопулярніші та найпрестижніші. Робота, пов’язана з фізичною працею, вважається «неелітною»: на думку абітурієнтів, найбільш перспективні професії – це юрист та економіст-міжнародник, пише видання. Експерти впевнені, що причиною величезного потоку студентів на ці спеціальності стала потреба в таких фахівцях у 90-х рр. – сьогодні ж спостерігається перевищення пропозиції над попитом.

«Педагогічна преса» зазначає: зазвичай випускники мріють про Київ, Львів, Харків або Дніпропетровськ. Через можливість подавати заяви аж у п’ять вишів абітурієнти інколи до останнього не знають, де навчатимуться, – і тому кожен мріє хоч би про одне бюджетне місце.

Скласти конкуренцію економічним і юридичним спеціальностям цьогоріч може готельно-ресторанний бізнес і туризм. Протягом останніх років ці професії користуються попитом серед абітурієнтів, а торік вони ввійшли до десятки найпопулярніших.

Якщо говорити про гуманітарний напрям, то високі рейтингові позиції обіймають перекладацькі спеціальності. Деякі експерти стверджують: поряд із європейськими мовами в найближчому майбутньому надзвичайно популярними будуть і східні. У будь-якому разі, професія перекладача користуватиметься попитом серед роботодавців і через 10 років.

За останні роки також збільшився інтерес до інженерних і технічних спеціальностей. Уже в 2013-му понад 60% абітурієнтів обрали саме цей напрям.

У цілому, серед більшості нинішніх абітурієнтів найголовнішими при виборі професії є три основні чинники – перспектива, престиж і висока заробітна плата. Разом із тим, що робітничі спеціальності – сантехніки, токарі, кухарі, столяри, а також представники професій, пов’язаних із сільським господарством, – вкрай непопулярні, традиційно для ринку праці актуальною залишається потреба у водіях і робітниках із обслуговування пересувної техніки та установок, фахівцях металургійних і машинобудівних професій, а також у галузі фізичних, математичних і технічних наук.

«Педагогічна преса» наголошує: аби омріяна спеціальність не стала «помилкою життя», слід самостійно визначитися з уподобаннями ще у школі, зважено підійти до оцінки власних сил і здібностей, дізнатися якнайбільше про ринок затребуваних спеціальностей. Необхідно пам’ятати, що сама по собі престижна професія не гарантує гідної матеріальної забезпеченості й не обіцяє кар’єрного зростання. Заробіток залежить від того, наскільки хорошим фахівцем стане людина – адже краще бути висококваліфікованим механіком, ніж одним із десяти нікчемних юристів.

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.
Цікаво що зараз все частіше стикаюся з молоддю у робітничих сферах. Сантехніки, ремонт взуття, електрики. Хлопці з нормальними руками йдуть спочатку в якусь бригаду, щоб навчитися тонкощам. А років через 5 збирають свої команди, роблять ПП.
Так що не думаю, що зникнуть кухарі та сантехніки. Поки буде попит на ці послуги, буде і кому працювати