Майже вступили: як пройшла вступна кампанія-2015

Шостого серпня вузи оприлюднили рейтингові списки вступників на бюджет спеціалістів і бакалаврів. Про те, як пройшла вступна кампанія і з якими проблемами вона зіткнулася, розповіла перший заступник міністра освіти і науки Інна Совсун.

 

МЕТОД ПРІОРІТЕТНОСТІ СЕБЕ ВИПРАВДАВ

Модель пріоритетності вузів, що дебютує цього року і яку визначали самі вступники, впорядкувала хаос минулих років. "Раніше абітурієнти могли вступити до кількох вузів, після чого вони довго визначалися, де ж все-таки хочуть вчитися. Починався броунівський рух: хто куди встиг віднести оригінали документів, а хто звідки забирав їх. У результаті навіть обдаровані вступники могли зіткнутися з"укомплектом" у вузі і залишитися за бортом або піти у вуз, в який йти не хочуть. Не все було однозначно з бюджетними місцями, що звільняються, з яких-небудь причин; виникало багато інших питань. Зараз же ми можемо сказати, що новою моделлю задоволені і в міністерстві , і у вузах, і самі абітурієнти", - розповідає Совсун.

Тепер до 10 серпня вступник повинен принести оригінали документів до того вузу, де йому запропонували бюджетне місце. Вже 11 серпня бюджетники побачать свої ПІБ в списках вузів. "Якщо випускник вчасно не подає оригінали документів і не використовує можливість навчатися за рахунок держави, то в цьому році він може вступити тільки на контракт. Ті, хто планує одразу вступати на платне, повинні подати оригінали документів до 15 серпня", - пояснила перший заступник міністра.

 

СЕРВЕРИ ДОДАЛИ ПРОБЛЕМ

У МОН стверджують, що ситуація, яка склалася із зупиненням роботи УЦОЯО та витяганням серверів з Єдиної державної електронної бази з питань освіти, для деяких вступників обернулася проблемами. Окремі випадки, за словами фахівців, були нечисленними, але віднімали час. Наприклад, не пощастило тим, хто подавав апеляції на перегляд балів. "Їх скарги були розглянуті, і в деяких випадках їм додали 1-3 бали. І ось на цьому етапі виникла проблема: через те, що сервери були вилучені, нові результати було неможливо внести в єдину базу - вона не працювала. Університети і інститути бачили тільки старі бали абітурієнта. Ще одна проблема (вона торкнулася меншої кількості абітурієнтів) була пов'язана з втратою сертифіката. Наприклад, до нас звернулася дівчина, яку пограбували і на руках взагалі не залишилося документів. Раніше була процедура, яка передбачала видачу дубліката сертифіката ЗНО , але для цього, знову ж таки, була потрібна працююча база. Ми розробили іншу процедуру зарахування таких абітурієнтів: УЦОЯО видавав довідку про проходження ЗНО (а його результати є у міністерській базі)", - говорять в МОН. Були також випадки з друкарськими помилками в документах. У таких ситуаціях питання вирішувалися теж в індивідуальному режимі.

В цілому ж впродовж вступної кампанії до Єдиної державної електронної бази з питань освіти було зареєстровано 1834910 заяв від 527529 вступників (757010 - в електронному вигляді, 1077900 - в паперовому). При цьому до вузів I-II рівнів акредитації подали заяви 312 074, до вузів III-IV рівнів акредитації - 1522836, на бакалавра - 1139826, на молодшого спеціаліста - 302 505, на фахівця - 244786, а на магістра - 147793 чоловік.

 

ЗАТРИМКА З ВИДАЧЕЮ ДИПЛОМІВ

Через те, що не всі навчальні заклади вчасно видали дипломи своїм студентам (а затримали видачу майже всі вузи), у деяких абітурієнтів виникли проблеми. Зокрема, це торкнулося молодших спеціалістів, які хотіли "добути" бакалавра. Після скарг, що надходять до МОН, довелося дзвонити до вузів і нагадувати, що оригінали важливо мати при зарахуванні, і прийняти документи вони повинні. "Заминка з виготовленням дипломів була пов'язана з відмовою від послуг компанії-монополіста, яка друкувала дипломи раніше. Це коштувало дорожче, ніж зараз, і було не завжди чесно - наприклад, давало шанс отримувати дипломи навіть тим вузам, які не мали ліцензії та акредитації на свою діяльність. У підсумку печаткою дипломів займаються інші компанії. Повністю друк відновився 21 липня, але і тоді деякі вузи доводилося торсати і питати, чому не видані дипломи. Пояснення були унікальними і деколи шокували халатністю керівництва чи працівників вузів (наприклад, додатки до атестату не підписані, а проректор у відпустці) ", - розповіла Совсун.

 

АРТ-КОНКУРСИ ХОЧУТЬ ЗНІМАТИ НА ВІДЕО

11 липня в вищих навчальних закладах стартували конкурси, метою яких була перевірка і оцінка творчих здібностей абітурієнтів. Участь у них було обов'язковою при вступі за 17-ма напрямами підготовки (спорт, народна творчість, хореографія, журналістика і т.д.). У підсумку експерти визнають, що виплили недоліки і спірні моменти, і деякі з них дозволити неможливо. "Приміром, були хлопці, незгодні зі своїми результатами. І вони б їх оскаржили, ось тільки ніяких підтверджень того, що вони виконали завдання погано, немає на руках ні у абітурієнтів, ні у вузі. Незважаючи на те, що хлопцям рекомендувалося скопіювати (сфотографувати) виконання конкурсу або його результати, щоб уникнути можливих маніпуляцій, не всі дотрималися цієї поради. Крім того, ми попереджали, що заперечення з приводу отримання копії результатів або відмова оприлюднювати цю інформацію на дошці оголошень незаконні. Так що в майбутньому ми будемо працювати над питанням фіксації даних. Зараз вже обговорюються такі моменти, як відеозйомка творчого конкурсу, обов'язковий підпис абітурієнта в тому, що він ознайомився з його результатами й інші варіанти", - розповіла "Сегодня" координатор освітніх програм громадської організації ОПОРА Ольга Стрелюк.

Джерело: Segodnya.ua

Тільки зареєстровані користувачі можуть залишати коментарі.