Усім абітурієнтам, які не встигли вчасно подати документи в закордонний виш для навчання у вересні 2015 року чи з якихось причин "завалили" вступ, не варто відкладати здобуття вищої освіти в "довгу шухляду". Багато університетів за кордоном приймають студентів на навчання два рази на рік: у вересні та в січні. Січнева вступна кампанія вже відкрита, тому зараз саме час дізнатися, що до чого.
Подавати документи на вступ у січні можуть і ті абітурієнти, які не набрали необхідну кількість балів на українському ЗНО. Для вступу в закордонні виші документ про ЗНО не потрібен.
Розглянемо три найпопулярніші серед українських студентів напрями для здобуття вищої освіти за кордоном: США, Канаду і Велику Британію.
США
Якщо ви плануєте вступити в закордонний виш відразу на перший курс у січні без будь-яких програм підготовки, то найкращим напрямком у цьому плані залишаються Сполучені Штати Америки. У цій країні практика вступу в університет двічі на рік проводиться вже дуже давно, тим самим приваблюючи все більше й більше студентів з різних країн світу.
Такий порядок набору студентів можливий завдяки прийнятій в Америці кредитній системі навчання, яка передбачає накопичення так званих «кредитів» у процесі навчання. Студент навчається за індивідуально складеним планом і вивчає вибрану спеціальність доти, доки не набере необхідну кількість «кредитів» для отримання того чи іншого ступеня.
Таким чином, студент не прив'язаний до стандартного графіка навчання з початком занять у вересні, як це, наприклад, відбувається в наших вишах, і може почати навчання протягом року: у січні або навіть у травні.
Студенти з хорошою англійською та високою академічною успішністю без проблем можуть вступити в січні відразу на перший курс вибраного вишу у США.
Однак таким високим рівнем підготовки можуть похвалитись далеко не всі бажаючі вступити в американський виш. Але навіть у цьому випадку не варто опускати руки. У США для іноземних студентів існує великий вибір програм підготовки до вступу в університет, навчання на яких також можна розпочати в січні.
Тривалість навчання на таких програмах залежить від рівня підготовки і може становити один, два або три семестри. У більшості випадків, вступивши на програму підготовки в січні, уже з вересня студенти починають повноцінне навчання в університеті з першого курсу, не складаючи при цьому жодних додаткових іспитів. По закінченню програми підготовки зарахування у виш відбувається автоматично.
При цьому, якщо студент володіє англійською мовою на достатньому рівні, він може почати вивчення профільних предметів уже під час програми підготовки і поступити відразу на 2-й курс вибраної програми бакалаврату (або ж на 2-й семестр програми магістратури). Таким чином, якщо ви опинитеся серед сильних студентів, які наприкінці проходження програми підготовки крім англійської успішно складуть профільні предмети, то зможете «перестрибнути» відразу на другий курс університету й наздогнати тих студентів, які починали навчання у вересні 2015 року.
Найпопулярніші університети США, в яких можна розпочати навчання в січні
З можливістю вступу на 1-й курс:
Long Island University (Нью-Йорк);
Northeastern University (Бостон);
Pace University (Нью-Йорк).
З можливістю вступу на 2-й курс:
Roosevelt University (Чикаго),
University of South Florida (Флорида).
Канада
У канадських університетах також можливе пряме зарахування на перший курс у січні, але вибір навчальних закладів з такою опцією набагато менше. Канадська освітня система багато в чому схожа на американську, однак навчання в місцевих вишах проходить усе-таки за більш чітким графіком. Наприклад, «кредити» за деякі предмети можна набрати тільки в певний період академічного року.
Проте деякі університети Канади все ж застосовують більш гнучку систему вивчення академічних програм, тим самим роблячи можливим вступ на перший курс у січні. Серед таких вишів найпопулярнішими є Vancouver Island University (Британська Колумбія) і Royal Roads University (Британська Колумбія).
Однак більша частина українських студентів вступають у канадські виші через програми підготовки – так і вибір університетів більше і шанси вступити набагато реальніше.
Як і у США, у Канаді для іноземних студентів створені спеціальні програми підготовки – Foundation, Pre-Degree, Pre-Masters. Вони діють практично при кожному університеті і також мають різну тривалість. У рамках проходження даних програм студент отримує можливість отримати додаткові академічні навички, значно покращити свою англійську і пройти адаптацію до закордонної системи освіти.
Хоч ви і не вступаєте відразу на перший курс університету, однак усі переваги програми підготовки здатні компенсувати витрачений на неї час і ресурси. Насамперед, дуже важливим є те, що після закінчення підготовчого курсу іноземним студентам набагато легше вивчати академічну програму й досягати високих результатів. Крім того, студент без проблем вступає на перший курс. Так само як і в американській практиці, зарахування відбувається автоматично – без будь-яких іспитів.
Найпопулярніші університети Канади, в яких можна розпочати навчання в січні:
Royal Roads University (Британська Колумбія);
Vancouver Island University (Британська Колумбія);
Sheridan Institute of Technology and Advanced Learning (Онтаріо);
Cape Breton University (Нова Шотландія).
Велика Британія
У Великій Британії прийом у січні можливий тільки на програми підготовки.
Через велику академічну різницю в системах освіти українські абітурієнти у принципі не можуть подати свої документи у британський виш без попереднього проходження підготовчої програми Foundation.
Справа в тому, що, згідно зі стандартами британської системи освіти, ще під час навчання у старших класах школи учні вибирають напрям своєї майбутньої кар'єри і починають інтенсивну підготовку до вступу в університет. При цьому особлива увага приділяється саме тим предметам, які пов'язані з їхньою майбутньою професією. Відповідно, наші випускники, як правило, не дотягують до британців у рівні знань, оскільки навчання в українських школах проходить за загальною програмою.
Винятком є лише ті студенти, які вже закінчили 1–2-й курс університету в Україні. За наявності сертифіката IELTS і високого рівня успішності під час навчання на 1–2-у курсах українського вишу вони можуть вступити на 1-й курс британського університету, але тільки з вересня.
Найпопулярніші університети Великої Британії, в яких можна розпочати навчання в січні:
Bournemouth University (Борнмут);
City University London (Лондон);
Heriot-Watt University (Единбург);
Queen Mary, University of London (Лондон);
University of Sussex (Брайтон).
Коли подавати документи
Для того щоб розпочати навчання в січні, найкраще подавати документи за півроку, тобто в червні. Вступ у закордонний виш – складний і тривалий процес, що вимагає особливої уважності й послідовності. Абітурієнти повинні враховувати це і бути завбачливими.
Якщо зайнятись оформленням документів за 4–6 місяців до початку навчання, у вас буде достатньо часу, щоб: вибрати університет і програму навчання, скласти іспит з англійської мови, зібрати необхідний пакет документів, дочекатись рішення з університету про ваше зарахування та вчасно отримати студентську візу. Справа в тому, що строк розгляду документів для отримання студентської візи може зайняти від чотирьох тижнів у посольстві Англії до восьми тижнів у посольстві Канади.
Щоб виключити можливість помилок у процесі вступу в університет або при подачі документів для отримання візи, краще за все звернутись по допомогу до професіоналів.
Джерело: Освіта.UA