Вступ до українських вишів: нові правила

Зміняться терміни початку вступної кампанії, з'являться кваліфікації "молодший бакалавр", а модель держзамовлення змінять

Освіта в Україні виходить на новий рівень: наша країна приєдналася до міжнародної програми оцінки знань студентів та учнів PISA, яку заснувала Організація економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР). Ця організація складає рейтинг країн за якістю освіти. Це означає, що тепер міжнародне співтовариство буде оцінювати нашу освіту, що в довгостроковій перспективі допоможе її поліпшити і дасть можливість прирівняти наші дипломи до світових. Про таке нововведення днями повідомила замміністра освіти Інна Совсун.

У рамках програми 15-річні українці будуть проходити тести по навичкам читання, на математичну грамотність і на знання природничих наук. Їх відбере спеціальна комісія. "Кілька місяців переговорів – і ось ОЕСР погодили заявку України на включення її до складу країн, які братимуть участь у міжнародному дослідженні PISA, – розповіла Совсун. – Звичайно, це тільки перший крок. Далі – забезпечення фінансування, створення національної команди з імплементації (саме ця команда визначить дітей-учасників тестування. – Авт.)".

НОВІ ПРАВИЛА. А вже починаючи з 2016-року для українських абітурієнтів змінюватися і правила вступу до вузів: відповідний указ затвердили в Міносвіти і передали до Мін'юсту в кінці жовтня. Так, в новому навчальному році абітурієнтів чекає декілька нововведень, наприклад з'являться кваліфікації "молодший бакалавр" (їх готуватимуть коледжі), а набір на "спеціаліста" і "молодшого спеціаліста" проведуть в останній раз. Таких освітніх рівнів більше не буде. Зміняться і терміни початку вступної кампанії. У відмінності від минулого року, подача документів на денну форму розпочнеться 11 липня, а закінчиться 20 липня (для тих, хто проходить співбесіди, іспити, творчі конкурси) і 27 липня (для всіх інших). Результати за бюджетникам оголосять 1 серпня і зарахують їх до 6 серпня. Для всіх же інших терміни зарахування – пізніше 12 серпня.

ПОДАЧА ОНЛАЙН. Крім того, цього року молодим українцям знову дадуть можливість подавати документи в електронній формі: на платну форму навчання абітурієнти можуть подавати необмежену кількість заяв (було обмеження до п'яти заяв), а на бюджет – до 15 заяв на п'ять спеціальностей. У той же час виключно електронну подачу зробили для вступників на молодшого бакалавра, бакалавра, магістра та спеціаліста медичного, ветеринарного й фармацевтичного напрямків. "Електронна подача безумовно істотно спростить вступну кампанію. Так наприклад людям з інших міст не доведеться витрачати час і їхати до вузу", – вважає глава ініціативи "Студзахист" Андрій Черних.

ДЕРЖЗАМОВЛЕННЯ. Ще одна новинка – зміна моделі держзамовлення. Якщо раніше кількість бюджетних місць і перелік спеціальностей визначали в Міносвіти, то тепер частину повноважень віддали вузам. У 2016-му Міносвіти визначатиме загальна кількість бюджетних місць за спеціальностями, а самі вузи зможуть вирішити, скільки саме місць вони готові надати, з урахуванням рейтингів оцінок абітурієнтів (як і в минулому році при проходженні ЗНО студенти-бюджетники зможуть скористатися шкалою пріоритетів – відзначати куди б вони хотіли вчинити в першу чергу). "Рейтинговий підхід допоможе оптимізувати процес, – вважає Черних. – А ось плутанини в розподілі бюджетних місць не уникнути".

Джерело: Segodnya.ua